Informacje

Ogólne

 1. Czas trwania: 6 – 11 sierpnia
 2. 6 sierpnia:
  6.00 - 7:45 - ładowanie bagaży w Hałcnowie
  8:00 - Msza św. i wyjście
  11 sierpnia:
  12.00 - wejście na Wały Jasnogórskie
  13.30 - Uroczysta Msza św. na zakończenie Pielgrzymki

 3. Warto zabrać ze sobą również namiot, bo coraz trudniej o noclegi na trasie.
 4. Proszę koniecznie zabierać własne lekarstwa i środki opatrunkowe.
 5. Każdy pielgrzym ma obowiązek potwierdzić pieczęcią swojej Parafii swoją legitymację pielgrzyma (na drugiej stronie).
 6. Osoby nieletnie (przed 18r. życia), które pójdą bez rodziców czy opiekunów muszą mieć pisemną zgodę rodziców.

Obsługa pielgrzymki

Podczas całej pielgrzymki pomaga ok. 150 wolontariuszy, którzy dbają o oprawę muzyczną, zakwaterowanie, sprawy techniczne i bezpieczeństwo pielgrzymów.

Pełnią oni funkcję m.in.:

 • porządkowych,
 • kwatermistrzów,
 • bagażowych,
 • muzycznych,
 • technicznych,
 • służby medycznej,

Ty też możesz do nas dołączyć! Jeżeli chcesz się do nas przyłączyć to napisz! pielgrzymka.bielsko@gmail.com. W treści maila podaj imię i nazwisko, wiek, telefon kontaktowy, oraz funkcję jaka Cię interesuję.

Piesza pielgrzymka

To „Rekolekcje w Drodze”. Pielgrzymka jest aktem wyłącznie religijno-pokutnym. Pielgrzym bierze udział w codziennej Mszy świętej, przyjmuje Komunię świętą, bierze czynny udział w modlitwie, rozważaniach, konferencjach i śpiewie. W odpowiednim czasie umie zachować ciszę i spokój. Wskazane jest, aby jeszcze przed pielgrzymką skorzystać z sakramentu pokuty. Istnieje również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty podczas marszu (na końcu grupy) lub na postoju. W czasie pielgrzymki zwracamy się do siebie „Siostro” i „Bracie”. Wspieramy pomocą potrzebujących, starszych, dzieci i słabszych fizycznie. Wszelkie niewygody przyjmujemy w duchu chrześcijańskiej pokuty. Na pielgrzymce obowiązuje bezwzględna abstynencja od picia alkoholu. Szczególną wdzięczność okazujemy tym, którzy nas goszczą. Poprzez kulturalne zachowanie dajemy świadectwo naszego chrześcijańskiego życia. W miejscach gdzie nocujemy pozostawimy po sobie porządek i czystość.

Wyżywienie

Należy zaopatrzyć się w chlebak lub mały plecak, pojemnik na napoje, nóż, łyżkę, kubek.

Opieka lekarska

Fachowej pomocy medycznej udzielają pielgrzymom lekarze i pielęgniarki oraz – Służby Maltańskie. W miejscach noclegowych będą czynne punkty sanitarne, gdzie należy się zgłaszać po ewentualną pomoc. Należy zabrać koniecznie osobiste leki i środki opatrunkowe (bandaże, plastry, igły jednorazowe, woda utleniona, spirytus salicylowy, talk). Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona nóg, dlatego obuwie powinno być sprawdzone (z grubą podeszwą), należy również zaopatrzyć się w odpowiednie skarpety. Konieczne jest również nakrycie głowy, okrycie chroniące przed deszczem, śpiwór albo gruby koc. – należy zabrać kartę usług medycznych lub pesel.

Noclegi

Nocujemy u gospodarzy lub we własnych namiotach, które warto zabrać uwzględniając trudności noclegowe w minionych latach. Bezwzględnie zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu i namiocie (wyjątek stanowią małżeństwa). Do miejscowości, w których nocujemy nie wolno przychodzić lub dojeżdżać przed przybyciem grupy. Po godzinie 22.00 obowiązuje cisza nocna.

Transport bagażu

Każdy bagaż musi być oznaczony opaską bagażową, wydawaną przy zapisach. Bagaż będzie przewożony specjalnym samochodem ciężarowym. Samochody prywatne należy zgłosić wcześniej kierownictwu pielgrzymki.

Organizacja marszu

Podążamy za swoim znakiem prawą stroną drogi. W czasie marszu zabronione jest zmienianie grup, przechodzenie na lewą stronę drogi oraz pozostawanie z tyłu za kolumną pielgrzymki (wyjątek – spowiedź w drodze i pomoc lekarska). Należy bezwzględnie wykonywać polecenia służb porządkowych, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo i porządek na pielgrzymce.

Sponsorzy

ZA KAŻDĄ OFIAROWANĄ POMOC SKŁADAMY SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ.