Pielgrzym duchowy

Każdego roku z różnych stron Polski, jak również spoza jej granic, do Tronu Matki Bożej Jasnogórskiej w pieszych pielgrzymkach podążają tysiące pątników. Również z beskidzkiej ziemi co roku wyruszają pielgrzymi, aby zanosić intencje swoje oraz innych, składając je Matce Bożej. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej posiada również wymiar duchowy, ogarniając ludzi, którzy z przyczyn niezależnych od nich samych, nie mogą wyruszyć w drogę ku Jasnej Górze. Program duchowego pielgrzymowania określony jest hasłem corocznej pielgrzymki.

 

Zapraszamy! Dołącz do nas!

Mamy nadzieję, że dzięki Twemu duchowemu pielgrzymowaniu, Bracie i Siostro, pokonamy napotykane w drodze trudności i niewygody oraz zniesiemy wszystkie cierpienia na pielgrzymim szlaku.

 

Formularz zgłoszeniowy – pielgrzym duchowy

 

Warunki Duchowego Pielgrzymowania na Jasną Górę

Wszystkich, którzy z różnych względów nie będą mogli pielgrzymować fizycznie, zachęcamy do duchowego pielgrzymowania wraz z pieszymi pielgrzymami.

Wasza duchowa obecność będzie świadectwem zaangażowania w przeżywanie rekolekcji w drodze i duchowej łączności z nami, wyrażonej poprzez modlitwę oraz codzienną Mszę Świętą, odprawianą na pątniczym szlaku, podczas której w sposób szczególny będziemy polecać Bogu wszystkie Wasze intencje.

Wasza duchowa obecność na trasie pielgrzymki będzie wsparciem i umocnieniem dla zmierzających ku Jasnej Górze pątników. Tę duchową łączność, będziemy podtrzymywali na trasie codzienną modlitwą za Was i Wasze rodziny, podczas Apelu Jasnogórskiego, jak również niosąc Wasze intencje przed Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasną Górę.

 

Na czym polega duchowe pielgrzymowanie?

Polega ono na duchowym uczestnictwie w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę. Trwa od 6 do 11 sierpnia. Pielgrzymi duchowi łączą się duchowo z pielgrzymami na trasie i chociaż w części wypełniają praktyki religijne realizowane przez pieszych pątników. Pielgrzymowanie duchowe odbywa się w kościele i w domu. Pielgrzym duchowy deklaruje swój udział, zapisując się do grupy pielgrzymów duchowych oraz dokonując wpisu intencji (na dole strony).

 

Duchowe pielgrzymowanie zakłada następujące zadania:

 • modlitwy poranne, śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP;
 • udział w porannej lub wieczornej Mszy Św., albo przynajmniej komunia duchowa – czyli wzbudzenie sobie wewnętrznego pragnienia przyjęcia Komunii Świętej;
 • rozważanie tekstów biblijnych na poszczególne dni (według Liturgii Słowa w danym dniu);
 • krótka lektura duchowa;
 • o 12:00 Anioł Pański w podanych intencjach;
 • różaniec, litania do Matki Bożej;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego (najlepiej o 15:00);
 • w piątki: praktyki pokutne, postne, chwile milczenia, czyny miłosierdzia chrześcijańskiego;
 • wieczorny Apel Jasnogórski o 21:00.
 • Modlitwa Pielgrzyma:
  Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze, ofiaruję ten dzień w intencji /wymień intencję/. Oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża, patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu. Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia, ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny. Amen.

Co daje duchowe pielgrzymowanie?

„Tego samego dnia  dwaj z nich byli w drodze…”  (Łk 24,13)

Każdy z nas jest jak Kleofas i ów drugi uczeń – nienazwany z imienia – pielgrzym. Uczniowie zdążający do Emaus, uciekali z Jerozolimy. Uciekali, bo ich Mistrz, po którym tyle się spodziewali, został zabity. Oni zaś bali się o własne życie, bali się tego wszystkiego, co mogło się teraz tam dziać.

Staje się jednak rzecz niezwykła. Oto nieznajomy, który do nich dołącza, tłumaczy im Pisma, łamie dla nich chleb, po czym oni wstają i wracają do Jerozolimy. Spotkanie z Jezusem staje się dla nich czasem zmartwychwstania. Już bez lęku i strachu wracają i mają moc, aby świadczyć o swojej wierze – mają moc, aby dźwigać swoje codzienne krzyże.

 

Drogi bracie i kochana siostro!

Wyrusz z nami na pielgrzymi szlak! Chociaż nie będziesz z nami ciałem, możesz być z nami duchem. Św. Łukasz mówi o Kleofasie i o drugim uczniu  nienazwanym z imienia – obaj oni zostali przemienieni. Szukasz przemiany życia? To może być dobry początek odnowy Twojej wiary, Twojego życia! Bądź więc i Ty z nami na pielgrzymim szlaku. Bądź, aby słuchając Słowa, rozpalić się Bożą Miłością. A wszystko to, aby jak uczniowie z Emaus – iść i głosić prawdę o Zmartwychwstałym – Ewangelię Nadziei, która wyzwala z lęków, nadaje nowy sens życiu.

Liczymy, że dołączysz do grona duchowych pielgrzymów, którzy swoją modlitwą i obecnością wspierać będą przygotowania i przeprowadzenie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Niech wspólne pielgrzymowanie jednoczy nas w gorliwym i owocnym realizowaniu naczelnego zadania Pieszej Pielgrzymki.

 

Umieść swoją intencję

Dodaj nowe ogłoszenie

 
 
 
 
 
 
Pola oznaczone jako * są wymagane.
Twój adres E-mail nie zostanie upubliczniony.
Ze względów bezpieczeństwa zapisaliśmy adres IP: 3.230.154.129.
Może się tak zdarzyć, że wpis będzie widoczny w Księdzie gości dopiero po tym jak go przejrzymy.
Zastrzegamy sobie prawo do redagowania, usuwania, lub nie publikowania wpisów.
1 wpis.
Katarzyna Katarzyna z Pomiechówek napisał/a 9 lutego 2020 o 12:45:
Dziękuję że będę mogła 3 raz w tym roku pielgrzymować z Helu na Jasną Górę. Proszę o rozwiązanie trudnych spraw i za wszystkich pątników ktòrzy przybędą do Mateńki w Częstochowie.

Sponsorzy

ZA KAŻDĄ OFIAROWANĄ POMOC SKŁADAMY SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ.