Informacje

Ogólne

 1. Czas trwania: 6 – 11 sierpnia
 2. 6 sierpnia:
  6.00 - 7:45 - ładowanie bagaży w Hałcnowie
  8:00 - Msza św. i wyjście
  11 sierpnia:
  12.00 - wejście na Wały Jasnogórskie
  14.00 - Uroczysta Msza św. na zakończenie Pielgrzymki

 3. Opłata: 60 zł, a każdy następny członek rodziny o 10 zł mniej. Z opłaty zwolnione są dzieci do 12 roku życia.
 4. Pielgrzym przy zapisie otrzymuje:
 5. - potwierdzenie zapisu, z którym należy udać się w dzień rozpoczęcia pielgrzymki 6 sierpnia w Hałcnowie do samochodu grupy w której się zapisało w celu odebrania etykietki na bagaż oraz legitymacji pielgrzyma.

 6. Warto zabrać ze sobą również namiot, bo coraz trudniej o noclegi na trasie.
 7. Proszę koniecznie zabierać własne lekarstwa i środki opatrunkowe.
 8. Osoby nieletnie do 15 roku życia i 15 lat mogą brać udział w pielgrzymce tylko w pod opieką opiekuna idącego w tej samej grupie i będącego na tym samym noclegu. Osoby 16 – 18 lat na podstawie złożonego przy zapisie pisemnego zezwolenia rodziców, bądź prawnych opiekunów.
 9. Osoby powyżej 65 roku życia: okazują opinię podpisana przez lekarza.

Obsługa pielgrzymki

Podczas całej pielgrzymki pomaga ok. 150 wolontariuszy, którzy dbają o oprawę muzyczną, zakwaterowanie, sprawy techniczne i bezpieczeństwo pielgrzymów.

Pełnią oni funkcję m.in.:

 • porządkowych,
 • kwatermistrzów,
 • bagażowych,
 • muzycznych,
 • technicznych,
 • służby medycznej,

Ty też możesz do nas dołączyć! Jeżeli chcesz się do nas przyłączyć to napisz! pielgrzymka.bielsko@gmail.com. W treści maila podaj imię i nazwisko, wiek, telefon kontaktowy, oraz funkcję jaka Cię interesuję.

Piesza pielgrzymka

To „Rekolekcje w Drodze”. Pielgrzymka jest aktem wyłącznie religijno-pokutnym. Pielgrzym bierze udział w codziennej Mszy świętej, przyjmuje Komunię świętą, bierze czynny udział w modlitwie, rozważaniach, konferencjach i śpiewie. W odpowiednim czasie umie zachować ciszę i spokój. Wskazane jest, aby jeszcze przed pielgrzymką skorzystać z sakramentu pokuty. Istnieje również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty podczas marszu (na końcu grupy) lub na postoju. W czasie pielgrzymki zwracamy się do siebie „Siostro” i „Bracie”. Wspieramy pomocą potrzebujących, starszych, dzieci i słabszych fizycznie. Wszelkie niewygody przyjmujemy w duchu chrześcijańskiej pokuty. Na pielgrzymce obowiązuje bezwzględna abstynencja od picia alkoholu. Szczególną wdzięczność okazujemy tym, którzy nas goszczą. Poprzez kulturalne zachowanie dajemy świadectwo naszego chrześcijańskiego życia. W miejscach gdzie nocujemy pozostawimy po sobie porządek i czystość.

Wyżywienie

Należy zaopatrzyć się w chlebak lub mały plecak, pojemnik na napoje, nóż, łyżkę, kubek.

Opieka lekarska

Fachowej pomocy medycznej udzielają pielgrzymom lekarze i pielęgniarki oraz – Służby Maltańskie. W miejscach noclegowych będą czynne punkty sanitarne, gdzie należy się zgłaszać po ewentualną pomoc. Należy zabrać koniecznie osobiste leki i środki opatrunkowe (bandaże, plastry, igły jednorazowe, woda utleniona, spirytus salicylowy, talk). Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona nóg, dlatego obuwie powinno być sprawdzone (z grubą podeszwą), należy również zaopatrzyć się w odpowiednie skarpety. Konieczne jest również nakrycie głowy, okrycie chroniące przed deszczem, śpiwór albo gruby koc. – należy zabrać kartę usług medycznych lub pesel.

Noclegi

Nocujemy u gospodarzy lub we własnych namiotach, które warto zabrać uwzględniając trudności noclegowe w minionych latach. Bezwzględnie zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu i namiocie (wyjątek stanowią małżeństwa). Do miejscowości, w których nocujemy nie wolno przychodzić lub dojeżdżać przed przybyciem grupy. Po godzinie 22.00 obowiązuje cisza nocna.

Transport bagażu

Każdy bagaż musi być oznaczony kartą bagażową, wydawaną przy zapisach, zawierającą numer w grupie. Bagaż będzie przewożony specjalnym samochodem ciężarowym. Samochody prywatne należy zgłosić wcześniej kierownictwu pielgrzymki.

Organizacja marszu

Podążamy za swoim znakiem prawą stroną drogi. W czasie marszu zabronione jest zmienianie grup, przechodzenie na lewą stronę drogi oraz pozostawanie z tyłu za kolumną pielgrzymki (wyjątek – spowiedź w drodze i pomoc lekarska). Należy bezwzględnie wykonywać polecenia służb porządkowych, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo i porządek na pielgrzymce.

Sponsorzy

ZA KAŻDĄ OFIAROWANĄ POMOC SKŁADAMY SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ.